Symbolický cintorín

Symbolický cintorín je turistami navštevované pamätné miesto v blízkosti Popradského plesa pod západnými stranami Ostrvy. Je spomienkou na tých, čo nechali svoje životy vo Vysokých Tatrách ale aj Tatrancov, ktorí zahynuli vo svetových horách. Je tu vyše 160 pamätných tabúľ a 50 ručne vyrezávaných drevených krížov. Pôvodne boli pamätné tabule obetí Vysokých Tatier roztrúsené na miestach konkrétnych horských tragédií. Propagátorom, ako aj konkrétnym realizátorom myšlienky založiť symbolický cintorín obetí hôr bol akademický maliar Otakar Štáfl (1884 až 1945), ktorý sa spolu s manželkou a niekoľkými priateľmi pustil r. 1936 do výstavby diela. Verejnosti ho odovzdali r. 1940 s mottom „Mŕtvym na pamiatku, živým pre výstrahu". Pre návštevníkov je každoročne uzavretý od 1.januára do 30.júna.

Prístup: Z Chaty pri Popradskom plese (žltá značka - 0:30 hod), zo Štrbského Plesa (modrá a červená značka – 1:15 hod), železničná zastávka TEŽ Popradské pleso (modrá značka – 0:40 hod).

Odporúčané túry v okolí: Chata pri Popradskom Plese(žltá značka - 0:30 hod), prechod Tatranskou magistrálou cez Sedlo pod Ostrvou a Batizovskou dolinou k Sliezskemu domu (žltá a červená značka – 4:00 hod), k Hincovým plesám (žltá a modrá značka – 1:45 hod) na Kôprovský štít (žltá a modrá, od Vyšného Kôprovského sedla červená značka - 2:35 hod) a na Rysy (žltá a modrá, od rázcestia červená značka – 3:50 hod).